تغییر در تار و پود مدیریت تیم: از سلسله مراتب سنتی تا چابکی و انعطاف‌پذیری در محیط کار مدرن

مدیریت تیم مدرن
5/5 امتیاز

تغییر در تار و پود مدیریت تیم مدرن! تغییرات متنوع در فناوری، فرهنگ سازمانی و نیازهای بازار باعث شده تا محیط کارها به‌شدت پویا، پیچیده و متنوع شود. این تغییرات سبب شده مدیران وادار شوند واکنش‌های سریع و انعطاف‌پذیری را در دستور کار خود قرار بدهند تا بتوانند با چالش‌ها و فرصت‌های جدید حوزه کسب و کار مواجه شوند. در این مقاله از هلدینگ چابک تصمیم داریم نحوه مدیریت یک تیم را مورد بررسی قرار دهیم و بیان نماییم بهترین ساختار سازمانی در یک تیم چگونه خواهد بود. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

چگونه یک تیم را مدیریت کنیم؟

مدیریت یک تیم یک فرآیند چند بُعدی است که نیاز دارد شما مهارت‌های ویژه‌ای داشته باشید، از تجربه خوبی برخوردار شوید و توجه به جزئیات را از خاطر نبرید. در ادامه چندین مرحله کلیدی را جهت تیم سازی در مدیریت پروژه بیان می‌کنیم که باید آن‎ها را سرلوحه کار خود قرار دهید.

 1. تعیین اهداف و راهبردها: برای مدیریت تیم، ابتدا باید اهداف و راهبردهای واضحی را تعیین کنید. این اهداف باید مرتبط با ماموریت و اهداف کلی سازمان باشند.
 2. ساخت تیم مناسب: برای داشتن یک تیم مؤثر، نیاز است افرادی با مهارت‌ها، توانایی‌ها و شخصیت‌های مختلف وجود داشته باشند که یکدیگر را تکمیل‌ کنند. وجود تنوع و گنجاندن افراد مختلف در سازمان سبب رشد آن خواهد شد.
 3. اعطای وظایف و مسئولیت‌ها: باید وظایف و مسئولیت‌های هر فرد در تیم به‌طور واضح تعیین شود تا اطمینان حاصل شود که همه به‌سوی هدف مشترک حرکت می‌کنند.
 4. مانیتورینگ و ارزیابی عملکرد: باید عملکرد افراد و تیم به‌طور دوره‌ای مانیتور شود تا به مشکلات زودتر پی‌برد و اقدامات اصلاحی را انجام داد. چنانچه افرادی را در سازمان دارید به‌صورت دورکاری وظایف خود را انجام می‌دهند، ارزیابی عملکرد آن‎ها را از خاطر نبرید.

در کنار این موارد، نیاز است که مدیر توانایی حل مسائل، انعطاف‌پذیری، هوش اجتماعی و توانایی ایجاد ارتباطات مثبت را در خود پرورش داده باشد.

اثربخشی یک تیم کاری

چگونه می توان اثربخشی یک تیم کاری را ارتقا داد؟

برای ارتقا دادن اثربخشی یک تیم کاری، می‌توانید اقدامات متعددی را انجام دهید که هر یک از آن‌ها در جایگاه خود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. برای مثال می‌توانید برای ارتقا سازمان خود از اقدامات زیر بهره ببرید.

 1. ارتباط فعال: برقراری ارتباط فعال با اعضای تیم بسیار مهم است. گوش دادن به نظرات و ایده‌های آن‌ها، بیان انتظارات و اعلام فیدبک‌های مفید به آن‌ها، ارتقای محیط کاری را تسهیل می‌کند. از این‌رو توصیه می‌کنیم از این روش نهایت بهره را ببرید.
 2. تسهیل همکاری و تعامل: باید فضایی فراهم کرد که اعضای تیم بتوانند به‌راحتی با یکدیگر همکاری کنند و از تجربیات یکدیگر بهره ببرند. یادگیری مستمر و توسعه مهارت کارمندان سبب پیشرفت مجموعه می‌گردد. خوب است بدانید در مدیریت تیم‌های چابک و تطبیقی ما شاهد ارتباطات موثر تمامی اعضا با یکدیگر هستیم که سبب شده اهداف سازمانی جدی‌تر دنبال شوند.
 3. انگیزه‌بخشی و پاداش: انگیزه‌بخشی به اعضای تیم و ارائه پاداش برای عملکرد موفق می‌تواند موجب افزایش تلاش و انگیزه آن‌ها شود. تمرکز بر رفاه کارکنان سبب می‌شود کارمندان وفادار موجود در مجموعه افزایش چشمگیری داشته باشند و رسیدن به اهداف آسان‎تر گردد.
 4. ایجاد فضایی برای افزایش ایمنی و اعتماد روانشناختی: ایمنی و اعتماد روانشناختی دو مفهوم مهم در روابط انسانی و سازمانی هستند. این دو عامل می‌توانند در راستای بهبود کارایی و رضایت افراد در محیط کار کمک‌گر باشند. به‌عنوان یک مدیر باید فضایی را ایجاد نمود که در آن کارمندان بتوانند آزادانه انتقاد کنند و نظر خود را به دور از ترس بیان نمایند.
راهنمایی کامل برای تبدیل بهترین کسب و کارهای پولساز به واقعیت
بخوانید

مدیریت تیم مدرن چه تفاوتی با مدیریت تیم سنتی دارد؟

مدیریت تیم مدرن با مدیریت تیم سنتی در چندین جنبه متفاوت هستند که در ادامه برخی از تفاوت‌های مدیریت تیم مدرن بیان می‌شود.

 • الگوی رهبری: در مدیریت تیم مدرن، رهبران تمایل دارند به‌جای اعمال قدرت، اعتماد و تشویق را به تیم خود نشان دهند.
 • همکاری و تعامل: در مدیریت تیم مدرن، تاکید روی همکاری، تعامل و اشتراک اطلاعات بین اعضای تیم است. از ارتباطات باز و شفافیت بالا برای ارتقاء هماهنگی و کارایی استفاده می‌شود.
 • انعطاف‌پذیری: مدیریت تیم مدرن از انعطاف‌پذیری بیشتری برخوردار است. رهبران باید توانایی سازگاری با تغییرات سریع را در محیط کار داشته باشند و اعضای تیم را برای مواجهه با چالش‌ها و تغییرات آموزش دهند.

به‌طور کلی، مدیریت تیم مدرن به سازمان‌ها کمک می‌کند تا با چالش‌های مدرن مانند تغییرات سریع در بازار، افزایش رقابت و پویایی بیشتر مواجه شوند و توانایی رشد و پیشرفت خود را حفظ کنند.

مدیریت تیم مدرن چه تفاوتی با مدیریت تیم سنتی دارد؟

جمع‌بندی مطالب و کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم به‌طور مختصر بیان نماییم که مدیریت یک تیم چگونه است و چگونه می‌توان باعث ارتقا آن شد. خوب است به‌عنوان نکته آخر خاطرنشان نماییم برای مدیریت تیم مدرن بهتر است تصمیم‌گیری مبتنی‌بر داده را از خاطر نبرید و همواره مانیتورینگ را مدنظر قرار دهید. در این راستا هلدینگ چابک راهنمای شما خواهد بود تا با ارائه به‌روزترین راهکارها راهنمای شما باشد. شما می‌توانید از دوره‌های موجود در مجموعه نهایت بهره را ببرید و تیم خود را به عالی‌ترین شکل مدیریت نمایید.

منابع

clickup.com

meistertask.com

coursera.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *