جادوی ریبرندینگ: هنر بازیابی جذابیت برند در بازار

چگونه با موفقیت ریبرندینگ کنیم
5/5 امتیاز

ریبرندینگ (Rebranding) در لغت به‌معنای بازآفرینی یا احیای برند یک کسب و کار می‌‎باشد. تمام تلاش افراد فعال در حوزه برندسازی و به نوعی بازاریابی جلب توجه افراد و تبدیل آن‌ها به مشتریان وفادار است. به‌صورت کلی هر کسب و کار هدف‌های گوناگونی را جهت ریبرندینگ دنبال می‌کند. بسیاری از برندها به‌دنبال آن هستند که به‌نوعی تحول جدیدی در کسب و کار خود ایجاد نمایند. برخی دیگر نیز به‌دنبال تغییر ساختار شرکت و به‌دنبال آن افزایش بازدهی از این جهت هستند. فارغ از اهداف کسب و کارها تصمیم داریم با ریبرندینگ بیشتر آشنا شویم. در این مقاله از بلاگ هلدینگ چابک همراه ما باشید.

ریبرندینگ چیست؟

Rebranding یک فرایند استراتژیک است که شامل ایجاد تغییرات جدید در ارتباط با نام، طرح، نمادها، شناسه‌ها و یا استراتژی‌های برند یک شرکت یا محصول می‌شود. این فرایند ممکن است به دلایل مختلفی انجام شود از جمله بهبود تصویر برند، تطابق با تغییرات بازار، جذب مخاطبان جدید، جلوگیری از سرقت رقبا و یا تغییر در استراتژی کسب و کار. در اصل، هدف اصلی Rebranding این است که تصویر برند را بهبود بخشیده و آن‌را بازسازی کند تا بتواند در بازار و جذب مخاطبان جدید موفق شود.

جادوی ریبرندینگ: هنر بازیابی جذابیت برند در بازار

انواع ریبرندینگ

در مفهوم کلی Rebranding به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شود که هر کدام از آن‎ها به شیوه‌‌ای خاص سبب بازسازی برند می‌شوند. در زیر به برخی از انواع رایج Rebranding اشاره شده است:

  • ریبرندینگ استراتژیک: این نوع Rebranding مربوط به تغییرات استراتژیک در سطح برند و شرکت است. این تغییرات می‌توانند شامل تغییر موقعیت برند در بازار، تغییر محصولات و خدمات ارائه شده یا تغییر در ارزش‌ها و ماموریت‎‌های شرکت باشند.
  • ریبرندینگ محصولات: در این نوع Rebranding، برند تلاش می‌کند تا با ایجاد تغییرات در محصولات و خدمات ارائه شده، جذابیت و بازارپسندی آن‌ها را افزایش دهد. این نوع از ریبرندینگ می‌تواند شامل ارتقاء فناوری، ایجاد تغییرات در بسته‌بندی یا اضافه کردن ویژگی‌های جدید به محصولات باشد.
  • ریبرندینگ ظاهری: در این نوع Rebranding، تغییراتی در ظاهر برند ایجاد می‌شود که از جمله آن‎ها می‎‌توان به ایجاد تغییرات در لوگو، رنگ‌ها، فونت‌ها و طرح بسته‌بندی اشاره نمود. این تغییرات به‌منظور بازسازی نگرش مخاطبان نسبت به برند ایجاد می‌شوند.
  • ریبرندینگ موقعیت‌بندی: در این نوع Rebranding برند تلاش می‌کند تا موقعیت خود را در ذهن مخاطبان بازنگری کند. ریبرندینگ موقعیت‎‌بندی شامل تغییرات در پوزیشنینگ محصول، تغییرات در مخاطبان هدف یا تغییر استراتژی بازاریابی می‌گردد.
  • ریبرندینگ دیجیتال: این نوع Rebranding به استفاده از رسانه‌های دیجیتال و فضای آنلاین برای بازسازی برند اشاره دارد و شامل تعیین یا اصلاح استراتژی‌های محتوا، تبلیغات آنلاین، حضور در شبکه‌های اجتماعی و دیگر روش‌های دیجیتال است.
استقبال از چابکی، اصلی برای رقابت و موفقیت در دنیای کسب و کار
بخوانید

باید خاطر نشان کنیم هر یک از انواع ریبرندینگ بیان‌شده بر اساس نیازها و هدف‌های خاص برند، به‌کار گرفته می‌شوند. مشخصا انتخاب نوع مناسب Rebranding بستگی به وضعیت و شرایط خاص برند دارد.

ریبرندینگ در ایران

Rebranding در ایران نیز همانند دیگر کشورها، یک فرآیند مهم و استراتژیک است که برای بهبود تصویر و جذابیت برندها به‌کار می‌رود. این فرآیند می‌تواند در ایران نیز به چندین شکل و در حوزه‌های مختلف اتفاق بیفتد.

اسنپ: اسنپ به‌عنوان بزرگترین استارتاپ ایرانی با گستردگی بسیار بالای مخاطب خود، نسبت به ریبرندینگ اقدام نمود. Rebranding اسنپ با کمپین‌های تبلیغاتی، ایده‌های مارکتینگی و کانسپت‌های دیداری و تصویری همراه بود که در نهایت به شناخته‌شدن اسنپ به‌عنوان یک آیکون در سطح کشور منجر شد. اسنپ در Rebranding خود از ایکون علامت تعجب (!) یاهو، الگوبرداری کرد و توانست خود را به‌عنوان یک شبکه حمل و نقل اینترنتی جا بیندازد.

دیجی کالا: به‌جرات می‎‌توان دیجی کالا را یکی از موفق‎‌ترین استارتاپ‎‌های ایرانی نام برد که توانسته در حوزه ریبرندینگ نیز موفق عمل نماید. استراتژی Rebranding این استارت‌آپ به‌گونه‌ای بود که نشان‌دهد افراد پس از مقایسه و دیدن نظرات می‌توانند با رضایت محصول مدنظر خود را خریداری نمایند. طرح لبخند الگوبرداری شده این استارتاپ توانست نظر منتقدان را به‌سمت خود جلب کند.

انواع ریبرندینگ

چگونه با موفقیت ریبرندینگ کنیم؟

برای موفقیت در فرایند ریبرندینگ، بهتر است ابتدا با اصول ریبرندینگ آشنا شوید. توصیه می‎‌کنیم برای کسب موفقیت بیشتر در این حوزه از کارشناسان حرفه‌‎ای حوزه کسب و کار همچون هلدینگ چابک کمک بگیرید. برای راهنمایی بیشتر شما در حوزه Rebranding مواردی را در ادامه مشخص کردیم که می‎ توانید به آن‎ ها توجه کنید:

تحلیل بازار: ابتدا باید بازار و مخاطبان خود را به خوبی تحلیل کنید. فهمیدن نیازها، تمایلات و الگوهای رفتاری مشتریان بسیار مهم است.

تعریف ماموریت و اهداف: مشخص کردن ماموریت و اهداف مورد نظر از انجام ریبرندینگ بسیار اساسی است. این ماموریت و اهداف باید مطابق با موقعیت فعلی و آینده‌ای که می‌خواهید برای برندتان ایجاد کنید، تعیین شوند.

ارتباط با مشتری: بازخوردهای مشتریان از برند قبلی خود را به‌دقت بررسی کنید. این اطلاعات می‌توانند به شما در تعیین مسیر و راهبردهای جدید برای ریبرندینگ کمک کنند. این اطلاعات مشخص می‌کنند برای ریبرندینگ نیاز به تغییر نام تجاری دارید یا خیر.

طراحی هویت بصری: لوگو، رنگ‌ها، فونت‌ها و سایر عناصر هویت‌بصری نیز بسیار مهم‌اند. طراحی یک هویت بصری جدید و جذاب می‌تواند تاثیر بسزایی در موفقیت Rebranding داشته باشد.

ارتقاء تجربه مشتری: ایجاد یک تجربه مثبت و منحصربه‌فرد برای مشتری می‌تواند به شما در موفقیت ریبرندینگ کمک کند. این امر شامل بهبود فرایندهای خدماتی، ارتقاء کیفیت محصولات و ارائه خدمات متمایز می‌باشد.

راهکارهایی برای تقویت برند کارفرمایی: به سوی مجموعه‌ای متعهد و پویا
بخوانید

استراتژی بازاریابی: استفاده از استراتژی‌های بازاریابی مناسب برای معرفی برند جدید و جذاب به مخاطبان بسیار حائز اهمیت است. از جمله این استراتژی‌ها می‌توان به تبلیغات، رویدادها، فعالیت‌های رسانه‌ای و استفاده از رسانه‌های اجتماعی اشاره کرد.

پایش و ارزیابی: پس از اجرای Rebranding، مهم است که واکنش مشتریان و بازار را پایش و ارزیابی کنید. در صورت لزوم، بهتر است تغییرات لازم را اعمال کنید تا به موفقیت بیشتری دست پیدا نمایید. بدین‌صورت می‌‎توانید به بازسازی برند بپردازید و تصویر قشنگ‌تری از آن ارائه دهید.

ریبرندینگ در ایران

جمع‌بندی

در این محتوا از هلدینگ چابک سعی کردیم مفهوم Rebranding را به‌صورت جامع توضیح‌داده و انواع آن‌را بیان کنیم. به‌عنوان نکته آخر توصیه می‌کنیم برای برنامه‌ریزی و چیدن استراتژی‎‌های Rebranding خود با کارشناسان حرفه‌ای مجموعه هلدینگ چابک مشورت نمایید.

منابع

canva.com

toptal.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *