آینده کسب و کارهای فناور محور با نگاهی عمیق به مسیرهای نوآورانه هوش مصنوعی

5/5 امتیاز

کسب و کارهای فناور محور به‌وسیله پیشرفت روزافزون فناوری هوش مصنوعی به یکی از عوامل تغییر و تحول، دنیای اقتصاد تبدیل شده‌اند. در واقع هوش مصنوعی را می‌توان از فناوری‌های کلیدی قرن جاری در زندگی بشر دانست و از آن می‌توان به‌عنوان قدرتمندترین ابزاری که به بهبود عملکرد و نورآوری در کسب و کارها منجر می‌شود، یاد کرد.

کاربرد هوش مصنوعی در مدیریت کسب و کار به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای مدرن، به کسب و کارهای فناور محور کمک می‌کند تا به بهره‌وری بیشتری دست یابند و فرآیندهای خود را بهینه‌سازی کنند. با استفاده از هوش مصنوعی، می‌توان تحلیل‌های دقیقی انجام داد و تصمیم‌گیری‌های بهتری داشت. در این زمینه، سوالی که همیشه مطرح می‌شود این است: کدام محصول یا کسب و کار نوآورانه است؟ پاسخ به این سوال می‌تواند به شرکت‌ها کمک کند تا به سمت نوآوری و پیشرفت گام بردارند و در بازار رقابتی موفق باشند.

آینده کسب و کارها با تمرکز روی هوش مصنوعی رشد و توسعه بی‌پایان جهان را نشان می‌دهد. اگر شما هم می‌خواهید با مسیرهای نوآورانه هوش مصنوعی و تاثیر آن‌ها روی کسب و کارهای مختلف آشنا شوید، این مطلب برای شما آماده شده است، آن را از دست ندهید.

هوش مصنوعی چه تغییراتی در بازار کسب و کار ایجاد می‌کند؟

هوش مصنوعی برای کسب و کارهای مختلف، دستیاری هوشمند است. این فناوری کمک می‌کند طیف وسیعی از وظایف را به‌راحتی انجام دهید. درحال حاضر دستیارهای هوش مصنوعی را چت‌بات می‌نامند و هدف از ساخت آن‌ها ارائه پاسخ‌هایی مرتبط و دقیق و درک زبان طبیعی انسان بوده است. دستیارهای هوش مصنوعی به‌شکل مداوم در حال یادگیری و بهبود عملکرد خود هستند و برای این منظور از الگوریتم‌های یادگیری ماشین استفاده می‌کنند.

با توجه به این توضیحات، بشر امروزی نمی‌تواند کاربرد هوش مصنوعی در مدیریت کسب و کار را نادیده بگیرد؛ چرا که خواه‌نخواه، تاثیرات هوش مصنوعی بر کسب و کارهای فناور محور مشهود است. این تاثیرات و کاربردها را در ادامه به‌شکل مفصل‌تری توضیح می‌دهیم.

کمک در فرآیند تصمیم‌گیری

از مهم‌ترین تاثیرات هوش مصنوعی در کسب و کارهای مختلف، می‌توان به یاری‌رسانی آن‌ها در فرآیند تصمیم‌گیری اشاره کرد. هوش مصنوعی بینشی عمیق به مدیران کسب و کار ارائه کرده و تصمیم‌گیری را برای آن‌ها ساده‌تر می‌کند، این بینش عمیق را هوش مصنوعی به‌وسیله شناسایی الگوها و روندهای مختلف به‌همراه تجزیه و تحلیل حجم قابل توجهی از داده‌ها برای مدیران کسب و کار به‌وجود می‌آورد.

استراتژی قیمت گذاری، شمشیر دو لبه: چگونه قیمتی تعیین کنید که هم مشتری را جذب کند و هم جیبتان را پر پول؟
بخوانید

بینشی که هوش مصنوعی در اختیار مدیران کسب و کار قرار می‌دهد، روی شناسایی ترجیحات مشتریان، بهبود کارایی‌های عملیاتی، پیش‌بینی روند بازار و بهبود استراتژی‌های قیمت‌گذاری، تاثیرات زیادی می گذارد. کسب و‌ کارهای مختلف می‌توانند از این طریق تصمیمات موثرتر و دقیق‌تری اخذ کنند.

امکان کمک‌رسانی و پشتیبانی فوری

پشتیبانی فوری تنها یکی از ده‌ها تاثیر هوش مصنوعی بر کسب و کارهای مختلف است. دستیارهای هوش مصنوعی شما می‌توانند حجم بالایی از سوالات مشتریان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخ دهند. به کمک دستیار هوش مصنوعی هیچ پیامی بی‌پاسخ نخواهند ماند و درصد رضایت کاربران افزایش می‌یابد.

کاهش هزینه‌ها و حجم کاری

از دیگر کاربرد هوش مصنوعی در مدیریت کسب و کارها که کمپانی‌های بزرگی همچون هلدینگ چابک هم از آن بهره‌مند شده، می‌توان به کاهش حجم‌کاری و هزینه‌ها اشاره کرد. رشد کسب و کارها، به افزایش هزینه‌ها و چالش‌های مدیریت مشتریان منجر می‌شود. در چنین حالتی برای کاهش حجم کاری و هزینه‌های مدیریت مشتری، می‌توان از دستیار هوش مصنوعی استفاده کرد. دستیارهای هوش مصنوعی با پشتیبانی از مشتریان، پاسخ به سوالات آن‌ها و مواردی از این قبیل، حجم کاری شما را کاهش داده و هزینه چندانی برای شما درپی نخواهند داشت. ضمن اینکه به افزایش تقاضا و بهبود خدمات پشتیبانی‌ هم کمک می کنند.

معرفی‌ مسیرهای نوآورانه هوش مصنوعی

حال که با جنبه‌های مختلف تاثیر هوش مصنوعی روی کسب و کارهای فناور محور آشنا شدید، بهتر است با شاخه‌های گسترده هوش مصنوعی هم آشنا شوید.

نگاهی عمیق به مسیرهای نوآورانه هوش مصنوعی

هوش مصنوعی قابل توضیح (XAI)

Explainable AI یا همان هوش مصنوعی قابل توضیح را توانایی توضیح دادن و تبیین عملکرد و تصمیمات هوش مصنوعی می‌دانند. هدف از ایجاد این حوزه از هوش مصنوعی این است که سیستم‌های هوش مصنوعی برای انسان‌ها قابل فهم و تفسیر باشند.

سیستم‌های هوش مصنوعی براساس الگوریتم‌ها و یک سری فرآیند پیچیده، تصمیمات خود را اتخاذ می‌کنند و این مسئله تا حدودی برای انسان غیرقابل فهم است؛ از همین‌رو عدم اعتماد و اطمینان به سیستم‌های هوش مصنوعی در جوامع بشری دیده می‌شود.

خوشبختانه با وجود هوش مصنوعی قابل توضیح این مشکل تا حدودی برطرف شده و حتی عملکردهای مفیدی از این حوزه هوش مصنوعی روی کسب و کارهای فناور محور مشاهده می‌گردد. درحال حاضر حتی برخی از زمینه‌های حساس مانند زمینه‌های پزشکی، امنیتی و حقوقی هم از هوش مصنوعی قابل توضیح، استفاده می‌کنند.

ادغام Edge AI وIoT

ادغام Edge AI وIoT به استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی روی دستگاه‌های محلی به‌منظور پردازش‌ داده‌های جمع‌آوری شده به‌وسیله دستگاه‌های IoT گفته می‌شود. ادغام این دو فناوری با یکدیگر تحولات بسیاری را در کسب و کارهای فناور محور به‌وجود می‌آورد که از جمله آن‌ها می‌توان به افزایش سرعت پردازش داده‌ها، بهبود کارایی‌ها، حفظ امنیت داده و حفظ حریم خصوصی اشاره کرد.

صفحات مجازی چگونه می‌توانند به استخدام سریع‌تر شما کمک کنند؟
بخوانید

ادغام Edge AI وIoT این امکان را برای شما فراهم می‌کند که بتوانید داده‌های جمع‌آوری شده به‌وسیله دستگاه‌های IoT را به‌شکل محلی پردازش کنید، با این وجود دیگر برای تحلیل داده‌های مورد نظر نیازی به دریافت کمک از سوی سرورهای مرکزی نخواهید داشت. همین موضوع تا حد زیادی تاخیر در پردازش داده‌ها را کاهش داده و به صرفه‌جویی در منابع شبکه و همچنین کاهش هزینه‌های پردازش منجر می‌شود.

هوش مصنوعی در امنیت سایبری

یکی از اصلی‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی، استفاده از آن در امنیت سایبری برای تشخیص تهدیدات است. سیستم‌های هوش مصنوعی قادرند که الگوهای عملکردی ناشناخته را تحلیل و رفتارهای غیرمعمول را شناسایی نمایند. این سیستم‌ها می‌توانند تهدیدات را به‌شکل خودکار شناسایی کرده و آن‌ها را به شما اعلام کنند. به‌طور کلی سیستم‌های هوش مصنوعی به بهبود و ارتقاء سرعت و دقت در حملات سایبری کمک خواهد کرد.

پیشرفت‌های پردازش زبان طبیعی (NLP)

از دیگر مسیرهای نوآورانه و تاثیرگذار هوش مصنوعی روی کسب و کارهای فناور محور می‌توان به پردازش زبان طبیعی اشاره کرد. این شاخه از هوش مصنوعی با استفاده از یادگیری ماشینی، متن‌ها و داده‌ها را تفسیر می‌کند. از جمله پردازش‌های آن هم می‌توان تشخیص و ایجاد زبان طبیعی را نام برد که معمولا به‌منظور درک معنای واقعی متون مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کسب و کارهای فناور محور

اخلاق هوش مصنوعی و هوش مصنوعی مسئول

حوزه مهم دیگر در زمینه توسعه و استفاده از فناوری هوش مصنوعی، اخلاق هوش مصنوعی است. این حوزه به بررسی اثرات اجتماعی و اخلاقی استفاده از هوش مصنوعی می‌پردازد. در حال‌حاضر به دلیل پیشرفت‌های هوش مصنوعی، نگرانی‌هایی همچون اخلاق در تصمیم‌‌گیری‌های مبنتی‌بر هوش مصنوعی، تبعیض ناشی از الگوریتم‌ها، حفظ حریم خصوصی، تاثیرات اقتصادی و اجتماعی افزایش پیدا کرده است.

با توجه به‌همین توضیحات فعالان حقوق بشر به همراه محققان و بسیاری از شرکت‌های فناور محور تحقیقات زیادی روی اخلاق هوش مصنوعی انجام داده‌اند. در نهایت تلاش‌های آنان برای جلوگیری از پدیده‌‌های نامطلوب و تضمین استفاده مثبت از هوش مصنوعی برای عموم مردم سودآور بوده است.

کلام آخر کسب و کارهای فناور محور

در این مطلب نگاهی بر آینده کسب و کارهای فناور محور و مسیرهای نوآورانه هوش مصنوعی داشتیم و حوزه‌های موثر هوش مصنوعی روی کسب و کارها را مورد بررسی قرار دادیم. همانطور که دریافتید، تمامی شاخه‌های هوش مصنوعی به بهبود عملکرد کسب و کارهای مختلف منجر می‌شوند و برای جامعه بشریت بسیار سودمند هستند.

منابع

virgool.io

numberland.ir

asiatech.cloud

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *