درک عمیق تفاوت بازاریابی و فروش: کلید طلایی موفقیت در دنیای تجارت

درک عمیق تفاوت بازاریابی و فروش
5/5 امتیاز

تفاوت بازاریابی و فروش – در دنیای امروزی که پر از رقابت و پیچیدگی است، هنر بازاریابی و فرآیند فروش یکی از مهم‌ترین عامل‌های تعیین‌‌کننده موفقیت و بقا هر کسب و کاری محسوب می‌شود. از موشکافی در بازار تا ایجاد ارتباطات قوی با مشتریان و هر آنچه که یک شرکت را به موفقیت می‌رساند، می‌تواند تخصص در زمینه بازاریابی و فرآیند فروش یا همان marketing and sales به‌شمار آید.

در اینجا هم قرار است به بررسی روش‌های موثر بازاریابی که در موفقیت کسب و کارها و افزایش فروش آن‌ها نقش زیادی دارند، بپردازیم و شما را با رویکردهای نوین در این حوزه آشنا سازیم.

تعریف و تفاوت بازاریابی و فروش

بازاریابی به‌عنوان یک هنر و علم، قدرت تبدیل کردن محصولات و خدمات را به یک نیاز غریزی برای مشتریان را در دست دارد. بازاریابی و فرآیند فروش دو عنصر اساسی و بسیار مهم در کسب وکارها هستند و به‌طور کلی می‌توان این عناصر را به‌عنوان فعالیتی به‌منظور جذب و نگه‌داشتن مشتریان و افزایش فروش کالاها و خدمات تعریف کرد.

فرآیند marketing and sales شامل تحلیل بازار، برقراری ارتباط با مشتریان، ارائه پیشنهادهای مناسب و همچنین ایجاد استراتژی‌های منطقی برای رسیدن به موفقیت تجاری است. از سوی دیگر؛ فروش به فرآیندی گام به‌گام هم اشاره می‌کند که از تبلیغات گرفته تا ارتباط با مشتریان، برقراری ارتباطات فردی و همچنین انجام معاملات تجاری برای فروش محصولات را ارائه خدمات به مشتریان را شامل می‌شود. به‌طورکلی بازاریابی و فروش محصول نقشی اساسی در تبدیل محصولات و خدمات به درآمد و سود دارد.

روش های بازاریابی و فروش

روش های بازاریابی و فروش

آشنایی با روش‌های بازاریابی و همچنین فروش محصول می‌تواند روی موفقیت شما تاثیرات بسیاری بگذارد. در تمامی آموزش‌های مربوط به حوزه marketing and sales در هلدینگ چابک هم روی این مسئله تاکید شده است. با این اوصاف نباید آشنایی با این روش‌ها را نادیده بگیرید؛ از همین‌رو قرار است در زیر چند نمونه محبوب را به شما معرفی کنیم.

  • بازاریابی محتوا یا Content Marketing: در این نوع بازاریابی شما می‌توانید از محتواهای ارزشمند و جذاب برای جذب مشتریان استفاده کنید.
  • تبلیغات آنلاین یا Online Advertising: در این نوع بازاریابی با تبلیغ در وبسایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و گوگل می‌توانید به مشتریان بیشتری دسترسی پیدا کنید.
  • تبلیغات تلویزیونی یا Television Advertising: با استفاده از تبلیغات در تلویزیون به طیف گسترده‌‌تری از مخاطبین دسترسی خواهید داشت.
  • بازاریابی ایمیلی یا Email Marketing: در این نوع بازاریابی، به‌منظور فروش بیشتر و ارتباط با مشتریان باید از ایمیل‌های تبلیغاتی کمک بگیرید.
  • بازاریابی موبایلی یا Mobile Marketing: استفاده از تکنولوژی‌های جدید مانند تلفن‌های هوشمند برای رساندن پیام به مخاطبین، در این نوع بازاریابی اتفاق می‌افتد.
  • تبلیغات دهانی یا Word-of-Mouth Marketing: محبوب شدن محصولات توسط افراد و مشتریان وفادار و تبلیغ محصولات به‌صورت کلامی را در اصطلاح تبلیغات دهانی می‌نامند.
  • روابط عمومی یا Public Relations: برقراری روابط عمومی موثر با رسانه‌ها و مشتریان راهی موثر برای شناخت شدن برند و اعتبارسازی به‌شمار می‌رود.
زنجیره ارزش برندینگ: صداقت حلقه مهم زنجیره برندینگ
بخوانید

آموزش بازاریابی و فروش

آموزش بازاریابی و فرآیند فروش را می‌توان به‌نوعی فرآیند جامع تشبیه کرد که نیازمند آگاهی از استراتژی‌ها و تکنیک‌های خاصی است. تحقیقات انجام شده در هلدینگ چابک در رابطه با marketing and sales نشان می‌دهد، که آموزش بازاریابی و فرآیند فروش مراحلی که در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم را شامل می‌شود.

1. تحلیل بازار

این مرحله شامل شناخت مشتریان، رقبا و محیط‌های عمومی می‌شود. تحلیل SWOT و PESTEL به‌علاوه اطلاعات نقشه حرارت مشتریان یا همان Heat Map می‌توانند ابزارهای موثری برای تحلیل بازار باشند.

2. استراتژی‌ بازاریابی

انتخاب بازار هدف، تعیین مزایای رقابتی، جایگاه‌یابی برند و ارائه یک نقشه برای رسیدن به اهداف بازاریابی، مواردی هستند که در این گام باید انجام شوند.

3. مدیریت ارتباط با مشتریان (CRM)

استفاده از سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتریان به بهبود ارتباطات، افزایش رضایت مشتریان و افزایش فروش منجر می‌گردد.

4. تبلیغات آنلاین

استفاده از تبلیغات و روش‌های بازاریابی آنلاین مانند استفاده از تبلیغات تلویزیونی و رسانه‌های اجتماعی برای شناخت برند و جذب مشتری ضروری به‌نظر می‌رسند.

5. استفاده از ابزارهای دیجیتال

ابزارهای دیجیتال هم شامل انواع روش‌های بازاریابی هستند و از جمله آن‌ها می‌توان به ایمیل مارکتینگ، بازاریابی محتوا، بهینه‌سازی موتورهای جستجو و تبلیغات گوگل اشاره کرد.

6. فروش محصول

مدیریت نیازها، ارزش مشتریان و درنهایت فرآیند فروش و بهبود مهارت‌های ارتباطی عملکرد بی‌نظیری را در این بخش به نمایش می‌گذارد.

کلام آخر

تحقیق در مورد بازاریابی و فروش نشان می‌دهد که پیروی از مراحل و اصول بازاریابی و فرآیند فروش، به ایجاد و اجرای استراتژی‌های موثری منجر شده و درنهایت توسعه کسب و کار شما را در پی دارد. در نهایت اگر شما هم به‌دنبال بهبود عملکرد فروش و بازاریابی خود هستید، بهتر است از آموزش‌های هلدینگ چابک در این زمینه استفاده کنید.

منابع

activecampaign.com

en.wikipedia.org

whatagraph.com

techtarget.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *