آشنایی با مفاهیم مربیگری و کوچینگ در کسب و کار: آنچه باید در مورد بیزینس کوچینگ بدانید!

آشنایی با مفاهیم مربیگری و کوچینگ در کسب و کار
5/5 امتیاز

در دنیای امروز چالش‌های متعددی کسب و کار‌ها را تهدید می‌کنند، با وجود رقبای قدرتمند، پیشرفت روزانه تکنولوژی و پیچیدگی مسائل مربوط به بازار و اقتصاد، داشتن رهبری کارآمد و قوی و مسلط به قوانین کسب و کار جزو الزامات هر کسب و کاری در راستای طی مسیر موفقیت و رسیدن به اهداف می‌باشد.

مفهوم بیزینس کوچینگ یکی از مفاهیمی است که اخیرا طرفدارن زیادی را در دنیای کسب و کار پیدا کرده است. این فرآیند، به کسب ‌و کارها و کارآفرینان این کمک را می‌کند تا بهترین نسخه خود را به‌وجود آورده و به اهداف خود دست یابند. لزوم اهمیت این موضوع ما را برآن داشت که با ارائه این متن به تعریف کلی از بیزینس کوچینگ و مزایا و ویژگی‌های بیزینس کوچ و چرا به مربی کسب و کار نیاز دارید؟ بپردازیم.

بیزینس کوچینگ یعنی چه؟

بیزینس کوچینگ، فرآیندی است که کارآفرینان، صاحبان مشاغل کوچک، مدیران اجرایی، مدیران و کارکنان را قادر می‌سازد تا به پتانسیل کامل خود دست یابند. به‌طور کلی، بیزینس کوچینگ، راهنمایی با تجربه و پشتیبانی عملی برای شما ارائه می‌دهد. شما و مربی‌تان با همکاری یکدیگر می‌توانید به‌طور موثرتر توجه خود را از نگرانی‌های غیرمولد دور کرده و با انجام اقداماتی مفید، کسب و کارتان را برای رسیدن به اهداف خود حرکت دهید. بیزینس کوچ به‌جای ترس از شکست و ناامیدی، به واقعیت‌های بازار و راه‌حل‌های بهینه تسط داشته و می‌تواند شما را در مسیر موفقیت قرار دهد.

برای پاسخ به این سوال‌ها که، بیزینس کوچینگ چیست و بیزینس کوچ کیست؟ و چه زمانی به بیزینس کوچینگ نیاز داریم؟ به‌طور خلاصه می‌توان گفت، بیزینس کوچینگ ابزاری است که با استفاده از آن، کسب ‌و کارها عملکرد خود را بهبود بخشیده و به اهداف خود دست پیدا می‌کنند، و بیزینس کوچ نیز فردی است که به‌عنوان مشاور و راهنمای کسب‌ و کارها در این مسیر فعالیت می‌کند. اگر رویاها، برنامه‌ها و اهداف کسب و کار بزرگی دارید و نگران هستید که ممکن است به این اهداف نرسید، این زمانی است که یک مربی کسب و کار ممکن است منبع موردنیاز شما ‌باشد.

بیزینس کوچینگ

برخی از کارهایی که مربی کسب و کار شما برای شما، کارکنان و کسب و کار شما انجام می‌دهد، به‌‌شرح زیر است:

 • به مخاطب می‌آموزد که از تکنیک‌ها و ابزار، به‌طور خلاقانه استفاده کند. این آموزش‌ها مواردی مانند انجام آموزش انفرادی، مشاوره و شبکه را شامل می‌شود.
 • مخاطبان را به تعهد به اقدام، تغییر و توسعه رشد پایدار تشویق می‌کند.
 • تشویق برای تلاش جهت پیشرفت مداوم شایستگی‌ها و گسترش ارتباط در زمان‌ها و موقعیت‌های موردنیاز
 • ارزیابی و حصول اطمینان از ایجاد شایستگی‌های مناسب جهت رسیدن به اهداف تعیین‌شده
 • کاوش در مورد نیازها، خواسته‌ها، انگیزه‌ها، مهارت‌ها و فرآیند فکری شما در جهت سهولت بخشی به ایجاد تغییرات واقعی و پایدار
 • مدیریت رابطه برای اطمینان از وجود سطح مناسبی از خدمات دریافت‌شده
 • امکان‌پذیر ساختن فرآیندهای فکری شما برای شناسایی راه‌حل‌ها و اقدامات، به‌جای استفاده از رویکرد مستقیم
 • تقویت اعتمادبه‌نفس با استفاده از تکنیک‌های مربیگری
شرکت توسعه کسب و کار: راه حل ایده‌آل برای رشد و پیشرفت کسب و کارها
بخوانید

مزایای بیزینس کوچینگ

در صورت استفاده درست و اصولی از مربی کسب و کار و همکاری مستمر با مربی، بیزینس کوچینگ می‌تواند برای شما فواید قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. از مزایای بیزینس کوچینگ می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • کاهش هزینه‌ها و ضایعات و افزایش درآمد و سود
 • افزایش بهره‌وری و بهبود مهارت‌های نمایندگی
 • بهبود مهارت‌های بازاریابی و فروش، افزایش مهارت‌های برنامه‌ریزی و انضباط شخصی و افزایش مهارت‌های مذاکره
 • اصلاح سبک رهبری و مهارت‌های ارتباطی و بهبود مدیریت و مهارت‌های اجرایی و توسعه جانشینان و رهبری آینده
 • توسعه و انتقال آسان‌تر به موقعیت‌های سطح بالاتر و امکان رسیدن به اهداف
 • ایجاد اعتمادبه‌نفس و کاهش استرس، انزوا و ترس
 • مسئولیت‌پذیری بیشتر با استرس کمتر
 • جذب کارمندان بهتر و بهبود ارتباطات تیم و افزایش بهره‌وری با ایجاد روحیه و فرهنگ مثبت در محل کار
 • غلبه‌بر موانع و عقب‌نشینی و جلوگیری از ضرر و زیان و خارج‌شدن از مسیر
 • مدیریت تغییرات غیر‌منتظره و ناامیدی با انعطاف‌پذیری، و بهبود اولویت‌بندی، تصمیم‌گیری و ریسک‌پذیری

مزایای بیزینس کوچینگ

درآمد بیزینس کوچینگ

میزان درآمد بیزینس کوچینگ براساس چند معیار می‌تواند متفاوت باشد. در ادامه چند عامل موثر بر‌روی درآمد بیزینس کوچینگ را آورده‌‌ایم:

 • میزان تجربه و تخصص مربی‌: به‌طور معمول بیزنس کوچ‌های باتجربه‌تر رنج درآمدی بالاتری را نسبت به مربیان تازه‌کار و کم‌تجربه دارند‌.
 • محل و حیطه شغلی موردنظر: مربیان در شهرهای بزرگ و مشاغل پیچیده و دشوار‌، غالبا درآمد بالاتری را نسبت به مربیان در شهرهای کوچک و مشاغل ساده‌تر دارند.
 • مشتریان: شرکت‌های بزرگ و برجسته به‌دلیل سطح کاری بالا و دشوار نسبت به کسب و کارهای کوچک، هزینه بیشتری را جهت کوچینگ بیزینس خود به مربیان می‌پردازند.
 • رویکرد مربیگری: مربیان کوچ اختصاصی و فردی معمولا از مربیانی که به‌‌صورت گروهی و آموزشی کار می‌کنند، درآمد بیشتری دارند.

با نگاهی کلی به محدوده درآمد برای بیزینس کوچ‌ها در ایران‌، این‌طور می‌توان گفت که میانگین درآمد سالانه مربی کسب و کار بر اساس گزارش‌های سال 1402 از منابعی مانند ایران‌تلنت و جاب‌ویژن بین 150 تا 300 میلیون تومان است. البته این میزان درآمد بسته به تخصص و فعالیت مربی می‌تواند بالاتر هم برود.

چگونه بیزینس کوچ شویم؟

برای تبدیل شدن به یک بیزینس کوچ موفق، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. شرکت در دوره‌های آموزش کوچینگ معتبر و دوره‌های تخصصی در زمینه‌های مورد‌علاقه خود مانند کوچینگ رهبری، کوچینگ استارت‌آپ و دریافت گواهینامه این دوره‌ها.
 2. ارتقای مهارت‌های ارتباطی مانند مهارت گوش دادن، همدلی و پرسش‌گری، بهبود مهارت حل مسئله و تصمیم‌گیری و کسب دانش در مورد روانشناسی و توسعه فردی
 3. همکاری با یک بیزینس کوچ باتجربه به‌عنوان دستیار یا کارآموز و برگزاری جلسات کوچینگ رایگان یا با تعرفه پایین برای افراد یا مشاغل کوچک
 4. طراحی برند خود به‌عنوان یک بیزینس کوچ و ایجاد وب‌سایت معرفی و ارائه خدمات، و حضور فعال در شبکه‌های اجتماعی و رویدادهای مرتبط با کسب و کار و کارآفرینی
 5. عضویت در انجمن‌های مربوط به کوچینگ و ارتباط با سایر مربیان کسب و کار و فعالان این حوزه
جادوی ریبرندینگ: هنر بازیابی جذابیت برند در بازار
بخوانید

یکی از مجموعه‌های ارائه‌دهنده بیزینس کوچینگ مجموعه هلدینگ چابک است که سابقه درخشانی را در برگزاری انواع مشاوره‌های تخصصی و حمایت از کسب و کار‌های فناور محور دارد. جهت دسترسی به این مجموعه می‌توانید به آدرس تارنمای این هلدینگ به نشانی https://chabokholding.com مراجعه کرده و از خدمات مشاوره و کوچینگ این هلدینگ استفاده کنید.

ویژگی مهم برای انتخاب مربی کسب و کار

انتخاب مربی کسب و کار مناسب می‌تواند یک کار طاقت فرسا باشد. با این‌حال، زمانی که دقیقاً می‌دانید به‌دنبال چه چیزی هستید، می‌توانید جستجوی خود را براساس آن محدود کرده و این فرآیند را به‌صورت یکپارچه‌تری انجام دهید. قبل از انتخاب مربی کسب ‌وکارتان، مهم است که در مورد خواسته‌ها و نیازهای خود فکر کنید، و اینکه چگونه مربی می‌تواند به بهترین شکل به شما در دستیابی به اهدافتان در چارچوب سازمانی خاصی که در آن هستید، کمک کند.

ویژگی مهم برای انتخاب مربی کسب و کار

ویژگی‌های مهمی که باید برای انتخاب یک مربی کسب و کار درنظر گرفته شوند، عبارتند از:

 • گذراندن آموزش‌های لازم و داشتن تخصص کافی
 • داشتن مهارت‌های فردی مناسب و هوش هیجانی بالا
 • داشتن تجربه سازمانی قابل ارائه
 • داشتن روال کاری متناسب با کسب و کار شما
 • ارائه کوچ آنلاین و درلحظه
 • داشتن قابلیت اندازه‌گیری اهداف و پیگیری موفقیت‌ها
 • داشتن قیمت مناسب

بیزینس کوچینگ ابزار ارزشمندی است که در آن یک متخصص آموزش‌دیده بدون توجه به اندازه کسب و کار، وارد یک تجارت می‌شود و با مدیران و کارکنان آن مجموعه، کار کند تا آن‌ها بتوانند اهداف خود را ایجاد کرده و به آن اهداف دست‌یابند و همچنین با رشد و گسترش مهارت‌های خود، نقش خود را در محل کار برای دستیابی به اهداف خود بهبود بخشند. جهت دریافت خدمات کوچینگ برای کسب ‌و کار خود می‌توانید با هلدینگ چابک (فناور بین الملل چابک) ارتباط بگیرید.

منابع

jatinderpalaha.com

drrevelmiller.com

getsession.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *